Перейти к публикации

Помощь в освоении грамматики болгарского языка

Gallat
София

Ребята, помогите разобраться с ошибками.

 

Аз наистина хоресвам холандски художник Иероним Босх. Особенно как той изобрязява хората.

Другите художници опише външная вид на човека, а Босх показа на вътрешния свят на хората.

Техната страхове и суеверия.

Босх донесе в изкуство на това време динамика на цвета и яркостта на цветовете.

И неговите пейзажи също бяха много интересни. Имаха много светлина.

Аз смятам Босх за един от основателните на европейската пейзажна живопис.

Но най-важното е, че това е дълбока филострофия в разбирането на човешката душа.

Duloo
Ребята, помогите разобраться с ошибками.

 

Аз наистина харесвам холандския художник Иероним Босх. Особенно начина по който рисува/изобрязява хората.

Другите художници показват външния вид на човека/хората, а Босх показва вътрешния му/им свят, неговитеехните страхове и суеверия.

Босх донесе в изкуството на своето време динамиката и яркостта на цветовете.

Неговите пейзажи също са много интересни. В тях има много светлина.

Аз смятам, че Босх е един от основателните на европейската пейзажна живопис.

Но най-важното е неговата дълбока филострофия в разбирането на човешката душа.

 

P.S. А что такое филострофия?

Gallat
София
P.S. А что такое филострофия?

Сори. Това е философия :)

 

Спасибо @Duloo,

Ошибок много.

Но, кто не живет, тот и не ошибается.

Ивайло
помогите разобраться с ошибками.

Аз наистина харесвам холандския художник Йеронимус Бош (такая форма имени воспринята в Болгарии). Особено начинът да се изобразяват хората. Другите художници описват външния вид на човека, а Бош показва вътрешния свят на хората. Техните страхове и суеверия.

Бош донася в изкуството на онова време динамиката на цвета и яркостта на цветовете. Неговите пейзажи също са много интересни. В тях има много светлина. Аз смятам Бош за един от основателите на европейската пейзажна живопис. Но най-важното е, че това е една дълбока философия в разбирането на човешката душа.

 

Половина утверждении, конечно, довольно спорные :thumbsdown: Но когда речь идет об искустве всегда так:)

Gallat
София
Половина утверждении, конечно, довольно спорные :thumbsdown: Но когда речь идет об искустве всегда так:)

Обяснявам защо просто ми харесва Бош.:)

Ивайло
Другите художници описват външния вид на човека, а Бош показва вътрешния свят на хората.

:eek:?!

То есть Леонардо, Рембранд или Пикасо изображали только внешний вид людей?! Внутренний мир их не интересовал? Глубоко неверно.

 

това е една дълбока философия в разбирането на човешката душа.

Относится к искустве вообще, а не только к Босху.

 

Ну и так далее.:)

Gallat
София

Да, вы правы. Я как-то не так выразилась.

Я имела в виду художников Северного Возрождения того времени.

И это не искусствоведческая статья, а мои скромные попытки построить фразы на болгарском языке.:)

 

@Ивайло,

Выделенную фразу можно так ввести в текст?

Аз наистина харесвам холандския художник Йеронимус Бош (такая форма имени воспринята в Болгарии). Особено начинът да се изобразяват хората. Другите художници от Северното Възраждане от времето му по-често описват външния вид на човека, а Бош показва вътрешния свят на хората. Техните страхове и суеверия.

Ивайло
Другите художници от Северното Възраждане от времето му по-често описват външния вид на човека

1. Ммм, когда речь идет о Западноевропейском Возрождении, в Болгарии обычно употребляется слово Ренесанс. Чтоб отграничить от болгарского Возрождения, которое гораздо позже во времени.

2. Наверное лучше будет сказать Други художници, не другите, посколько другите означает "все остальные". Но сказать про ван Эйка или Брейгеля - а они современики Босха - что не затрагивали внутрений мир человека по меньшей мере неточно.

 

Так что, по-моему, должно быть: Други художници от Северния Ренесанс по негово време по-често рисуват външния вид на човека...

Gallat
София
е затрагивали внутрений мир человека по меньшей мере неточно.

Согласна с этим полностью.:)

Итак. Я хотела сказать, что многие художники Северного Возраждения/Ренессанса часто изображали внешность человека, а не его внутренний мир.

 

То есть, не все, но многие. И не всегда, а чаще всего.

Ивайло
Я хотела сказать, что многие художники Северного Возраждения

Ну, значит, так и скажите: Много художници от Северния Ренесанс изобразяват... (хотя, кто будут эти "многие". Ренесанс вообще именно тем и характерен, что в искустве опять пробудился и возрос интерес к обычным, в большей своей части - "греховним", человеческим страстям, желаниям и мечтам).

Gallat
София
Ну, значит, так и скажите: Много художници от Северния Ренесанс изобразяват... (хотя, кто будут эти "многие". Ренесанс вообще именно тем и характерен, что в искустве опять пробудился и возрос интерес к обычным, в большей своей части - "греховним", человеческим страстям, желаниям и мечтам).

:D Ивайло! Вот ведь, " скрупулёза"!:D

Не бейте меня по рукам в попытке понять построение предложения в болгарском языке.:)

Kaktu
Стефания, Стара Загора

@Gallat, одно замечание добавлю - по-болгарски этого художника называют Йеронимус Бош, а не Босхе.

А, вижу уже опередили :)

Gallat
София
@Gallat, одно замечание добавлю - по-болгарски этого художника называют Йеронимус Бош, а не Босхе.

Да. Меня уже поправили. И в этом, и во многом другом.:)

Duloo
.........

Бош донася в изкуството на онова време динамиката на цвета и яркостта на цветовете. ...

А может:

Бош внася в изкуството на своето време динамиката на цвета и яркостта на цветовете.:thumbsdown:

Ивайло
Бош внася в изкуството на своето време динамиката на цвета и яркостта на цветовете.

Да, так лучше:thumbsup:

Kaktu
Стефания, Стара Загора

Господа, исправляя - объясняйте почему :)

Донася - обычно о чем то материальном, которое кто-то принес от одной точки в другую.

внася - может означать "добавляет" (о чем-то нематериальном - радость, красота, веселие)

Онова време - прошлое с точки зрения говорившего.

своето време - прошлое, но настоящее с точки зрения человека, о котором говорим

Русский Я
Господа, изправляя - объясняйте почему :)

Донася - обычно о чем то материальном, которое кто-то принес от одной точки в другую.

внася - может означать "добавляет" (о чем-то нематериальном - радость, красота, веселие)

Онова време - прошлое с точки зрения говорившего.

своето време - прошлое, но настоящее с точки зрения человека, о котором говорим

А если допринася?

Kaktu
Стефания, Стара Загора
А если допринася?

Это уже совсем другой глагол и другой смысл - содействую, помогаю, приношу пользу (свой вклад).

Duloo
Господа, изправляя - объясняйте почему :)

Донася - обычно о чем то материальном, которое кто-то принес от одной точки в другую.

внася - может означать "добавляет" (о чем-то нематериальном - радость, красота, веселие)

Онова време - прошлое с точки зрения говорившего.

своето време - прошлое, но настоящее с точки зрения человека, о котором говорим

Не можем.:confused:

Kaktu
Стефания, Стара Загора
Не можем.:confused:

Лучше честно признайтесь что лень!:D

Gallat
София

Ребята, я правильно перевела этот текст?

 

Я посмотрел этот аппарат, и я думаю, что с ним можно работать. Но это устройство может только показать проблему, но не ее развитие

Когда диагност касается пульса, он идет в орган и слушает его. Он чувствует и понимает в чем проблема и как она будет развиваться. Или вообще не будет развития.

Было бы интересно объединить эти методы.

 

И мой перевод.

Погледнах този апарат и мисля, че с го може да работи. Но това устройство може да покаже само проблема, но не и развитието.

Когато пулсодиагност докосна пулса, той отива до органът и го слуша. Чувства и се разбира какъв е проблемът и как ще се развитие. Или няма да има развитие изобщо.

Мисля, че ще бъде интересно да се съчетат тези техники.

:)

 

Немного изменила перевод.:)

 

Погледнах това устройство и мисля, че може да работи с него. Но това устройство може да покаже само проблема, но не я развитието

Когато лекар-диагностик докосне пулса, той вляза до органа и го слуша. Той усеща и разбира проблема и как ще се развитие. Или няма да има развитие изобщо.

Би било интересно да се съчетат тези методи.

Ивайло
Я посмотрел этот аппарат, и я думаю, что с ним можно работать. Но это устройство может только показать проблему, но не ее развитие

Когда диагност касается пульса, он идет в орган и слушает его. Он чувствует и понимает в чем проблема и как она будет развиваться. Или вообще не будет развития.

Было бы интересно объединить эти методы.

 

Погледнах апарата и мисля, че може да се работи с него. Но това устройство е в състояние само да покаже проблема, но не и неговото развитие (неговата динамика, неговата тенденция). (В болгарском "проблем" - существительное мужского рода). Второй вариант: но не и как той ще се развие.

Когато лекарят проследява пулса, той достига до органа и го чува. Той чувства и разбира в какво се състои проблемът и как той ще се развие. Или че няма да има развитие. Би било интересно да се обединят (съчетаят, свържат) тези методи.

Gallat
София

@Ивайло,

Получилось так.

Погледнах апарата и мисля, че може да се работи с него. Но това устройство (може да покаже) е в състояние само да покаже проблема, но не и неговото развитието

Когато лекар-диагностик проследява (докосне) пулса, той достига (вляза) до органа и го чува.(слуша). Той чувства (усеща) и в какво се състои проблемът и как той ще се развие.

(Разбира проблема и как ще се развитие.) Или че няма да има развитие изобщо.

Би било интересно да се съчетат тези методи.

Спасибо.

Буду разбираться :)

 

Русский Я
Я посмотрел этот аппарат, и я думаю, что с ним можно работать. Но это устройство может только показать проблему, но не ее развитие

Когда диагност касается пульса, он идет в орган и слушает его. Он чувствует и понимает в чем проблема и как она будет развиваться. Или вообще не будет развития.

Было бы интересно объединить эти методы.

Галь, дико извиняюсь, ето тъ написала или так перевела с другого язъка? Правда без обид?

Ивайло
Би било интересно да се съчетат тези методи.

Да се съчетаят.

Той чувства (усеща)

Да, усеща тоже подходит.

Gallat
София

@Ивайло, Спасибо, Ивайло.:)

Alexug
Велико Търново

Не подскажете, как по болгарски будет Струбцина (инструмент такой)?

Ивайло
как по болгарски будет Струбцина

Ст'яга.

Русский Я
Не подскажете, как по болгарски будет Струбцина (инструмент такой)?

Как совет: освойте поиск по картинке :) помогает дяже мне

Alexug
Велико Търново
Как совет: освойте поиск по картинке :) помогает дяже мне

Я неплохо умею пользоваться Гуглом для поиска по болгарским ресурсам, но вот перевести Струбцину в Стягу мне не удалось, даже посредством картинок.

Вот бы какой-то словарик найти Русско-болгарских инструментов.

А вообще, в очередной раз умиляюсь логичности болгарского языка. Чем прижимаются друг к другу две плоскости? - Ну конечно же стягой. Стягиваются же!

Please sign in or register to post a comment.
  • Juli

Войти

У вас нет аккаунта? Регистрация

  • Не рекомендуется на общедоступных компьютерах
  • Забыли пароль?

  • Создать...