Перейти к публикации

Гражданство по натурализации (после ПМЖ)

Andorf
Александър, Варна
Ага, там как раз и был сегодня.

Договоров пока никаких нет, поэтому пока мы в пролете (

Я Вам об этом изначально говорил.

Русский Я

Кто из вас вообще читал примернъе вариантъ вопросов, ето не вопросъ не только по язъку, надо знать еще и историю Болгарии, с етим я пока в пролете :).

У кого то из присутствующих есть практика подобного екзамена, поделитесь если не трудно

Lana66
Кто из вас вообще читал примернъе вариантъ вопросов, ето не вопросъ не только по язъку, надо знать еще и историю Болгарии, с етим я пока в пролете :).

У кого то из присутствующих есть практика подобного екзамена, поделитесь если не трудно

Примернъе тестъ екзамена по болгарскому язъку есть на сайте ckoko.bg/page.php?c=24&d=19, на интерьвю задают елементарнъе вопросъ об официальнъх праздниках в Бг.

Русский Я

Да именно там и читаю, а официальнъе праздники, ет не так просто одно Съединението чег остоит :)

Если не ошибаюсь надо свидетельство о судимости, какое? Болгарское или русское или оба? Или куда и как?

Andorf
Александър, Варна
Если не ошибаюсь надо свидетельство о судимости, какое? Болгарское или русское или оба? Или куда и как?

На форуме это уже много раз расписывалось. Если есть основания пребывания в Болгарии, то кроме справки о судимости, где Вы гражданин, нужна справка о судимости из Болгарии как и справка из прокуратуры об отсутствии заведенных уголовных дел в Болгарии. Перечень необходимых документов написан на сайте Министерства правосудия.

Русский Я

СПИСЪК НА НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО ПО ОБЩА НАТУРАЛИЗАЦИЯ

На основание чл. 12от ЗБГ

1. Молба от лицето по образец - Приложение № 1 към Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. За прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство.

Молбата трябва да бъде написана на български език.

2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.

3. Удостоверение от МВР за разрешено постоянно пребиваване в Република България, в което се посочва срокът на разрешеното постояннопребиваване, което трябва да е непрекъснато и не по-малко от 5 годиникъм датата на подаване на молбата.

4. Свидетелство за съдимост от страната, чийто гражданин е молителят. Ако той пребивава дългосрочно в Република България или в трета държава, представя свидетелство за съдимост и от местните компетентни органи. В свидетелството за съдимост се посочва, че се издава за целите на производството по българското гражданство.

5. Документ от прокуратурата, че срещу молителя няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.

6. Удостоверение от работодателя, че лицето работи по трудово или служебно правоотношение, или от съответната данъчна служба за декларирани доходи за предходната година, както и документ, удостоверяващ внасянето на задължителните осигурителни вноски.

7. Документ за владеене на български език, издаден от Министерство на образованието и науката или нотариално заверено копие от диплома за завършена степен на образование в Република България (основно, средно, колеж или висше).

8. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал. 1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница.

9. Декларация по образец, съгласно Приложение № 4 към Наредба № 1.

10. Официален документ, удостоверяващ промяната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена;

11. Автобиография

12. Актуална фотоснимка паспортен формат – 1 брой.

13. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя.

14. Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 100 лв. По сметка на Министерство на правосъдието БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBGBGSD.

15. Документ от съответните чуждестранни органи за това, че молителят се е освободил от досегашното си гражданство. Ако няма такъв документ, той следва да се представи в тригодишен срок след получаване на съобщение, че Съветът по гражданство към Министерството на правосъдието е одобрил молителя за даване на българско гражданство.

Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата държава, от която произхождат, трябва да отговарят на изискванията на съответните разпоредби на двустранните международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена в Хага на 5 октомври 1961 г., по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа / обн. ДВ, бр. 73 от 1958 г., изм. И доп. Бр. 10 от 1964 г., бр. 77 от 1976 г., бр. 96 от 1982 г., бр. 77 от 1983 г. И бр. 103 от 1990 г./, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения от Правилника ред.

Молбата се подава лично в Министерството на правосъдието или в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина.

В Министерството на правосъдието молбата се регистрира в дирекция „Административно обслужване и канцелария”, ул. „Славянска” № 1 от 9,00 до 17,30 часаи се насрочва дата и час за провеждане на интервю.

Интервюто се провежда на български език от служител на дирекция „Българско гражданство” по въпросник, утвърден от министъра на правосъдието.

При констатирани нередовности на документите, интервюто с молителя се провежда при отстраняването им в определения двумесечен срок.

Когато молбата се подава в дипломатическото или консулското представителство на Република България в чужбина интервюто с молителя се провежда от служител на съответното представителство при подаването на молбата.

Ако молителят желае след приключване на производството за придобиване на българско гражданство да му бъде върнат приложения към молбата препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган, следва при подаването на молбата да приложи заверено ксерокопие на този документ.

Русский Я

Все бъ вот ето разжевать?

1. Ясно

2 Препис? Ет просто переснять и заверить? У нотариуса или куда или объчно как?

.

.

.

6, если своя фирма, ето что надо годишна данъчна декларация в НАП, же все ето есть, блин.? Или куда или объчно как?

.

.

9 Ето что такое? Или куда или объчно как?

Разжуйте если не хотите чтобъ я вас ПЪТАЛ :)

Во значит от куда слово ПЫТКА произошло от слова: ПИТАМ :) тока грубже :)

Andorf
Александър, Варна
Все бъ вот ето разжевать?

1. Ясно

2 Препис? Ет просто переснять и заверить? У нотариуса или куда или объчно как?

.

.

.

6, если своя фирма, ето что надо годишна данъчна декларация в НАП, же все ето есть, блин.? Или куда или объчно как?

.

.

9 Ето что такое? Или куда или объчно как?

Разжуйте если не хотите чтобъ я вас ПЪТАЛ :)

1. Надеюсь ясно.

2. Предоставить оригинал с переводом и легализацией перевода.

6. Речь идет не о фирме, а Вашей личной декларации в НАП.

9. Это в образцах документов на том же сайте Министерстве правосудия.

Русский Я

Если не трудно прямую ссълку, или прам сюда загрузите, именно 9 пункт.

И ДИКО ИЗВ, наверно замучил. Но реваншируюсь

Andorf
Александър, Варна
Если не трудно прямую ссълку, или прам сюда загрузите, именно 9 пункт.

И ДИКО ИЗВ, наверно замучил. Но реваншируюсь

mjs.bg/76/

Русский Я

Приложение № 4 към Наредба № 1. Ну вроде не слепой, но не нахожу я етого блин :) и громко въругался :)

Andorf
Александър, Варна
Приложение № 4 към Наредба № 1. Ну вроде не слепой, но не нахожу я етого блин :) и громко въругался :)

Вы либо что то путаете со своими вопросами, либо ищите это приложение. Насколько я понял Вас интересует декларация о смене гражданства, которое по этому приложению №4. Нажмите на "декларация" и она там одна. У Вас должно открыться в текстовом формате. Если Вам нужен текст приложения, то я ни чем не могу помочь. Возможно гугл, если спросите.

Русский Я
Вы либо что то путаете со своими вопросами, либо ищите это приложение. Насколько я понял Вас интересует декларация о смене гражданства, которое по этому приложению №4. Нажмите на "декларация" и она там одна. У Вас должно открыться в текстовом формате. Если Вам нужен текст приложения, то я ни чем не могу помочь. Возможно гугл, если спросите.

Декларация

Попълва се при всяко искане за придобиване и промяна на гражданството:

Натурализация на основание чл. 15 от ЗБГ (български произход или родител български гражданин)

Натурализация на основание чл. Чл. 12, 13, 13а, 14 или 16 от ЗБГ

Възстановяване на българско гражданство на основание чл. Чл. 26 или 27 ЗБГ

Освобождаване на българско гражданство на основание чл. Чл. 20 или 21 от ЗБГ

Про ету декларацию хоть речь, вед в их сайте ничего не написано?

Мне уже не удобно

Тъсячу извинений

Информаци для тех кто будет сдавать екзамен по язъку:

Документ за самоличность /заверено копие/ не надо 'заверено ' достаточно просто ксерокопие.

Вот ответ на мой вопрос:

Направете просто копие на документа за самоличност. Не е необходимо да е заверено.

С уважение,

Мариана Господинова

Главен експерт

Център за контрол и оценка на

Качеството на училищното образование

Тел.: 02 970 56 11

Harita

Заверено копие значит ксерокопия, на которой вы пишете "вярно с оригинала" и подписываетесь

Русский Я
Заверено копие значит ксерокопия, на которой вы пишете "вярно с оригинала" и подписываетесь

@@Harita, А декларация правильная, что я поместил?

Harita
@@Harita, А декларация правильная, что я поместил?

Образец декларации есть на сайте Министерства правосудия mjs.bg/76/ (в образцах предпоследняя)

Русский Я

Ну значит правильная, СПАСИБОЩЕ :)

Andorf
Александър, Варна

Хотел бы написать, т. К. Это волнует многих. В этой ветке человек попытался поделиться информацией, которую он сам прошел или потом бы рассказал. bglife.ru/threads/12885/

На мой взгляд тема достаточно интересна и таких людей в Болгарии много. Речь идет о том, что в последних изменениях законодательства, супруги граждан РБ, подавшие заявления на гражданство должны были отказываться от другого. Сейчас существует много дел, где Совет по гражданству ожидает документов об отказе гражданства другой страны.

Закон теперь позволяет тем, кто подал документы на гражданство на основании ПМЖ и брака с гражданином РБ независимо когда подали не отказываться от другого гражданства. Александр хотел сказать, что без проблем приняли документы в Министерстве правосудия и пообещали в течение двух-трех месяцев вынести решение. Потребовали следующие документы (из письма на мою почту):

1. Заявление /пополняется по образцу и подается на 1-м этаже, окно 4, на Аксаков, 5/;

2. Удостоверение о семейном положении /от общины по месту жительства /, такса-10 лв;

3. Удостоверение о том, что супруга/супруг имеет болгарское гражданство /от общины по месту жительства /, такса-7лв;

4. Документ от работодателя, удостоверяющее место работы лица и получаемый доход за один год назад;

5. Документ об внесенных осигуровках /от районной службы НАП/.

Ожидаемый срок получения Указа о гражданстве после подачи этих документов: 2-3 месяца.

Александр спасибо за информацию. Если я что то не правильно написал, поправьте.

Удачи Вам.

Русский Я

@@Andorf, Дорогая редакция, я х... Ю дорогая редакция, пишу впервъе...

@@Andorf, Ничего личного к Вам.

1. Заявление, ну там вопросов вроде нет.

2. Какое удостоверение? В министерстве нет интернета? Или 10 лв. Решат все проблеммъ с безработицей?

3 Все таже рекция, см. Пункт 2

4. Тут наверно по сложнее. Но не не возможно.

5. Дорогая редакция IT специалистъ, не остануться без работъ

@@Andorf, Еще раз извини, тъ тут не при чем

Andorf
Александър, Варна
@@Andorf, Дорогая редакция, я х... Ю дорогая редакция, пишу впервъе...

@@Andorf, Ничего личного к Вам.

1. Заявление, ну там вопросов вроде нет.

2. Какое удостоверение? В министерстве нет интернета? Или 10 лв. Решат все проблеммъ с безработицей?

3 Все таже рекция, см. Пункт 2

4. Тут наверно по сложнее. Но не не возможно.

5. Дорогая редакция IT специалистъ, не остануться без работъ

@@Andorf, Еще раз извини, тъ тут не при чем

Не понимаю и не хочу понимать Вашего сообщения. Все документы, о которых говорится получают в общине по месту постоянного адреса и НАП и это просто.

alexanderltd

Andorf все правильно написал по этой теме. Это касается тех, у кого течет 3-х летний срок для отказа от своего гражданства. Теперь эта необходимость отпала к нашей радости, неземной...

Если будут вопросы, с удовольствием отвечу. Александр

Русский Я

Я в плане, ненужнъх бумаг. Даже в больнице проверят по нету, кто я и что я, а в министерстве не могут, ну будем собирать бумаги, что поделаеш. Но первъм делом екзамен :)

Andorf
Александър, Варна
Я в плане, ненужнъх бумаг. Даже в больнице проверят по нету, кто я и что я, а в министерстве не могут, ну будем собирать бумаги, что поделаеш. Но первъм делом екзамен :)

Я согласен с Вами что Министерство правосудия имеет базу данных в электронном виде. Но насколько я знаю это как то не узаконено и нужны документы в бумажном виде с печатью и подписью.

Русский Я

Н у скорее ето просто необходимость.

Да и служителю спать спокойней, бумажнъй документ в порядке с печатью.

Недавно попался один 'пенсионер' моего возраста с Украины. Бумаги в порядке, а база 'сазала ' нет!

Польза кончено есть, ет я погорячился.

Мадалина
Гражданство Болгарии без отказа от российского возможно лишь, если есть болгарские корни, или у Вас ПМЖ по инвестициям. Ну, или Вы беженец.

Другие вариаеты невозможны.

В конце декабря вышел закон, разрешающий приобретение гражданства без отказа от своего родного членам семьи болгарских граждан. Проживающих в статусе ПМЖ 3 года и будучи замужем не менее 3 лет... Информацию подтвердил юрист и обещала отсканировать все пункты нововведений. Говорили, что все можно найти на сайте Министерства Правосудия... Но я не нашла именно эту последнюю версию

Maryy
в конце декабря вышел закон, разрешающий приобретение гражданства без отказа от своего родного членам семьи болгарских граждан. Проживающих в статусе ПМЖ 3 года и будучи замужем не менее 3 лет... Информацию подтвердил юрист и обещала отсканировать все пункты нововведений. Говорили, что все можно найти на сайте Министерства Правосудия... Но я не нашла именно эту последнюю версию

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134446592

Раздел 3, чл. 12

2)(Нова - ДВ, бр. 108 от 2013 г.) Не се изисква освобождаване от досегашното им гражданство за:

1. Лица - съпрузи на български граждани;

2. Граждани на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;

3. Граждани на държави, с които Република България има сключени договори, с които се установява взаимност.

Eurik
в конце декабря вышел закон, разрешающий приобретение гражданства без отказа от своего родного членам семьи болгарских граждан. Проживающих в статусе ПМЖ 3 года и будучи замужем не менее 3 лет... Информацию подтвердил юрист и обещала отсканировать все пункты нововведений. Говорили, что все можно найти на сайте Министерства Правосудия... Но я не нашла именно эту последнюю версию

Да, сейчас произошли изменения, мы их обсуждали на форуме. Мои слова, процитированные Вами, были сказаны задолго до этого:)

Hotdoga

Ребят как сейчас стоит вопрос с гражданством? Есть лазейки получить болгарское без отказа от русского по натурализации (5 лет пмж)?

Andorf
Александър, Варна
Так вроде по натурализации сейчас необязательно отказываться если с Россией у Болгарии заключен договор о взаимности. Вопрос - заключен ли?

Вопрос не заключении договоров, а Законе о гражданстве РБ, где прямо написаны условия по разным статьям. Если сложно разобраться в Законе, то почитайте комментарии к нему:

bglife.ru/threads/5667/

Milla
6. Удостоверение от работодателя' date=' че лицето работи по трудово или служебно правоотношение, или от съответната данъчна служба за декларирани доходи за предходната година, както и документ, удостоверяващ внасянето на задължителните осигурителни вноски.[/quote']

Не подскажете как быть с этим пунктом, если на гражданство подает студент ВУЗА, т. Е он учится на стационаре. Может проще его оформить на фирму себе?

Please sign in or register to post a comment.
  • Похожие темы

    • Комплект документов для подачи на гражданство Болгарии. Переводы, легализация

      Добрый день, Нашел закон с помощью которого можно кажется обойтись без апостиля на документы на БГ:   СТРАНИ, С КОИТО БЪЛГАРИЯ ИМА СКЛЮЧЕНИ ДВУСТРАННИ ДОГОВОРИ ЗА ПРАВНА ПОМОЩ   За държавите, с които Република България има подписани двустранни договори за правна помощ, в които са залегнали текстове за освобождаване на документите от легализация с апостил, издадените от чуждата държава документи следва да носят щемпел на оторизираното в договора ведомство. Така издаденият документ се признава
    • Второе гражданство (Болгария) ребенку до и после 18 лет. Основание- родитель гражданин Болгарии

      Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как оформить ребенку второе гражданство, если папа болгарин? Все сейчас проживают в Москве. Это делается как-то через посольство? Если на форуме уже есть где-то ответ на этот вопрос, ткните, плиз, не нашла (
    • Давняя судимость и гражданство по происхождению

      Добрый день. Пролог: вопрос для меня очень важный, решил спросить на нескольких тематических форумах, так что не обессудьте, если присутствуете на многих и читали это уже где-то. Подобных тем не самых свежих много, но однозначного вывода по ним так и не получилось сделать. Поэтому прошу знающих людей подсказать, как обстоят с этим дела в 2024 и посоветовать что-то. Итак, моя ситуация: 30 лет назад в РФ я был осужден условно на 1 год по тяжкой статье. Текущее гражданство – российское. Ка
  • Калинка-Вяра

Войти

У вас нет аккаунта? Регистрация

  • Не рекомендуется на общедоступных компьютерах
  • Забыли пароль?

  • Создать...